o konkursie

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Zakład Karny w Zabrzu wraz z Muzeum Miejskim w Zabrzu organizują Otwarty Konkurs Fotograficzny "TworzyMy dla Niepodległej". Chcemy  zobaczyć w jaki sposób  Polacy postrzegają takie wartości jak wolność i niepodległość. Wartości, o które nie muszą walczyć, tak jak przed laty nasi przodkowie. Poprzez chwilę refleksji, a następnie utrwalenie jej przez uczestników konkursu na fotografii,  pragniemy oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność RP. Zależy nam także na popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy o historii związanej z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości oraz podkreśleniu znaczenia tego zdarzenia dla współczesnej Polski.

Wyzwaniem stawianym przed uczestnikami konkursu jest zrealizowanie tematu "Oblicza wolności", odzyskanej dzięki wytrwałości, sile i nadziei. Prace będzie oceniać jury składające się z wybitnych fotografików: m.in. Arkadiusz Gola,  Piotr Muschalik, Marta Grochowska oraz ludzi nie związanych profesjonalnie z tą dziedziną, ale patrzących na otaczający nas świat poprzez pryzmat swojej wrażliwości. Czekamy na fotografie nietuzinkowe, które w sposób aktualny i nieszablonowy opowiedzą o obliczach wolności. Zdjęcia skłaniające do refleksji, obok których nie można przejść obojętnie.

Patronat artystyczny nad konkursem "TworzyMy dla Niepodległej" objął Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski.

Jury konkursowe wybierze około 20 zdjęć, które zostaną wydrukowane, a następnie eksponowane w formie wystawy zbiorowej, prezentowanej w galeriach oraz innych przestrzeniach publicznych. Wyłonieni i nagrodzeni zostaną także laureaci pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 4 czerwca 2018 r. w trakcie wydarzenia kulturalno-edukacyjnego zorganizowanego na terenie Zakładu Karnego w Zabrzu. Na wydarzenie to składać się będą wernisaż wystawy oraz konferencja naukowa podsumowująca realizację konkursu, poruszająca tematykę wolności jako wartości w życiu człowieka oraz historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Data ta jest nieprzypadkowa, jest to bowiem Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Zwycięzcy konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe o łącznej puli 2500 zł.  Dodatkowo otrzymają możliwość darmowego udziału w jednodniowym warsztacie fotograficznym zorganizowanym przez fotografa Michała Mrozka (portal pokochajfotografie.pl) oraz nagrody rzeczowe od Urzędu Miasta Zabrze w związku z patronatem Prezydenta Miasta Zabrze, Pani Małgorzaty Mańki-Szulik.

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński, który objął konkurs honorowym patronatem, dodatkowo ufundował nagrody dla najlepszych prac, których autorami będą funkcjonariusze lub pracownicy Służby Więziennej i na ten cel przeznaczył również 2500 zł.

Konkurs ma charakter otwarty, ogólnokrajowy i nieodpłatny. Mogą w nim wziąć udział pasjonaci fotografii z całego kraju. Osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców lub opiekuna prawnego.

Zgłoszenia uczestnictwa należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: tworzymydlaniepodleglej@sw.gov.pl.

Termin składana prac mija  15 maja  2018 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!