Jakie rodzaje kamuflażu są używane przez wojsko?

Nie do rozróżnienia w trudnych warunkach atmosferycznych. Oto dlaczego kamuflaż jest tak często stosowany przez wojsko.

Do czego służy kamuflaż?

Stosowany w celach zamaskowania swojej obecności – kamuflaż, jest obecnie jednym z najbardziej pożądanym przez wojsko wzorem. Jego fenomen tkwi w połączeniu najczęściej spotykanych kolorów, które występują w przyrodzie, aby kolokwialnie ujmując, stać się “niewidzialnym” dla wrogich jednostek. Dzisiejsza technika w dziedzinie tworzenia tkanin pozwala na wyprodukowanie coraz to lepszych wzorów maskujących. Kamuflaż bowiem, może być wykorzystany aby wykonać np. zasadzkę. Bez niego ciężko byłoby się ukryć na odkrytej ziemi nawet profesjonalistom.

Porównanie najlepszych wzorów – Camogrom vs Multicam.

Obecnie w militariach spotkamy dziesiątki rodzajów i wzorów wojskowych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że większość z nich będzie jedynie słabą imitacją dwóch podstawowych wzorów, tzn. Camogromu oraz Multicamu. Genialne w swojej prostocie wzory, ewoluowały dość mocno od czasów I i II wojny światowej. Dzisiaj na każdym kroku można zobaczyć inspirację tymi dwoma klasykami, m.in. w kamuflażu polskiej jednostki wojskowej GROM, która inspirowała się dość mocno wzorem Camogrom.

W społeczności zajmującej się militariami toczy się nieustanna walka. W starciu camogrom vs multicam aktualnie nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Każdy wzór jest bowiem lepszy w czymś innym.

Multicam

Przez niektórych nazywany jako legenda amerykańskiej armii. Dzięki nim w głównej mierze zawdzięcza niejako swoją niebywałą popularność. Nie jest to wzór idealny, gdyż na niektórych powierzchniach nie spełnia swojej roli w 100%. Dlatego też US Army postanowiło polepszyć jego jakość i uniwersalność, komponując coraz to nowsze wariacje na temat tego klasycznego kamuflażu. Z tego pomysłu powstał np. Multicam alphine, który ma za zadanie kamuflować w trudnych terenach roślinnych pokrytych śniegiem. Markę Multicam poleca się głównie amatorom wchodzącym w społeczność militarii, ponieważ jest najbardziej pożądanym i uniwersalnym wzorem.

Camogrom

Wśród wojskowych rozchodzi się legenda, jakoby Camogrom był rozdzielonym przy porodzie bliźniakiem Multicamu. Teoria dosyć humorystyczna, aczkolwiek niewiele mijająca się z prawdą. Dla ludzi, którzy nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w wojskowych kamuflażach mogą się wydawać identyczne. Camogrom jest bowiem pochodną multicamu. Różni się jednak lekko nasyceniem kolorytu oraz rozmieszczeniem kolorowych plamek na tkaninie. Przez tę właściwość Camogrom dość często używany jest jako zamiennik Multicamu kiedy wojsko musi zrobić manewry na bardziej odkrytych powierzchniach.

Co wybrać, jeśli nie chcemy klasycznych wzorów.

Oprócz dwóch najbardziej popularnych wzorów istnieją dziesiątki ich wariacji. Możemy się więc natknąć na wzory często zależne jasności używanych odcieni. Do najczęstszych zamienników zaliczamy:

  • A-TACS Camo
  • Woodland
  • PenCott
  • Kryptek
  • Legion Forest

Wzory te są stosowane w rzadkich przypadkach, gdyż nie są za bardzo uniwersalne. Należy mieć je jednak na uwadze, gdyż stanowią bardzo ważną alternatywę dla prawdziwych fanów wojskowych wzorów.

Dodaj komentarz