Odzież z nadrukiem – które metody nadruku są najlepsze?

Zastanawiają cię metody, z których korzystają najnowocześniejsze firmy odzieżowe przy nadruku wzorów? Oto kilka najlepszych z nich.

Czym jest odzież z nadrukiem?

Pytanie z pozoru tylko banalne. W ubiegłych latach koszulki z nadrukiem kojarzyły się głównie na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to były wykonane porządne, aczkolwiek potwornie drogie t-shirty znanych marek; drugi kojarzył się z podróbkami, słabo jakościowymi za parę złotych. Dzisiaj, o ile biznes markowych ubrań trzyma się całkiem nieźle, tak stoiskowe podróbki znane ze swoich mało wytrzymałych wzorów wymiera powoli śmiercią naturalną. Na miejsce tanich podróbek wchodzi natomiast niewiele droższa, ale bardziej wytrzymała odzież, na których nadruki wykonywane są najnowocześniejszymi metodami. Również polskie marki decydują się na ten sposób, wypuszczając np. koszulki lub bluzy patriotyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość koszulek fullprint (o których zaraz), które są obecnie jedną z najlepszych metod nadruku.

Jakie są najlepsze metody tworzenia ubrań z nadrukiem?

Metody nadruku należy podzielić m.in. ze względu na:

  • jakość 
  • technikę
  • wykorzystane materiały przy tworzeniu nadruku

Do najważniejszych metod zalicza się:

Metoda fullprint

Metoda zdecydowanie najbardziej korzystna pod względem jakości. Polega na nanoszeniu całościowego obrazka na tkaninę przy pomocy obróbki cieplnej. Grafika naniesiona na koszulki fullprint nie traci jednak na kolorycie, co może się zdarzać w przypadku innych metod. Można za jej pomocą nanieść dowolną grafikę i nie martwić się o jej jakość. Za pomocą tej metody produkowana jest np. odzież patriotyczna. Trzeba nadmienić również, że w porównaniu do innych metod, jakość bluzy fullprint jest o wiele mniej podatna na ścieranie podczas użytkowania.

Sitodruk

Jedna z najstarszych metod nadruku, która polega na przenoszeniu wzoru na tkaninę a pomocą specjalnie wykonanego szablonu. Przypomina on miejscami siatkę, a pomiędzy jej otworami nakłada się farbę, po czym przenosi się ją na materiał. Jest to najprostszy sposób, który wymaga jednak sporego nakładu produktów. Jeśli chcielibyśmy dla przykładu wykonać koszulkę z husarią (pozostając w tematach odzieży patriotycznej) to nie opłacało by nam się wykonać tylko jednej sztuki. Byłaby piekielnie droga. Dużo lepiej w tym przypadku wypadłaby koszulka fullprint. Oprócz ceny, również w kwestii nadruku nie udałoby się osiągnąć najlepszej jakościowo koszulki. Husaria wyszłaby co najmniej nie na miarę swoich możliwości i byłaby potrzebna poprawka.

Haft

Technika, korzystająca z pomocy igły i nitki ma również dość starą tradycję. Nowoczesny haft komputerowy jest prosty w obsłudze i nadaje materiałowi elegancki, szykowny wygląd. Jest to również metoda najbardziej odporna na spieranie (tuż obok fullprint). Niestety, wadą tej metody jest ogromna trudność z wykonaniem skomplikowanych i dokładnych wzorów. Haft jest bowiem za mało precyzyjny, aby przenieść każdy detal na tkaninę. Używa się go dużo częściej jako stonowany, ozdobny wzorek. Z tego powodu koszulka z orłem wykonanym metodą haftu nie ma raczej prawa bytu, gdyż wykonanie jej stanowiłoby niemały problem.

Flock

Jeden z najbardziej niezwykłych metod w zestawieniu. Jak inaczej określić bowiem efekt nadruku, który w dotyku jest jak zamsz? Można go stosować na każdym materiale a i tak zawsze zachowa perfekcyjną jakość. Powstaje poprzez wgrzewanie gotowego wzoru pod wpływem wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Jego zasadniczymi wadami jest niestety cena oraz możliwość nanoszenia wyłącznie prostych grafik. 

Flex

Najbardziej wytrzymała obok haftu metoda charakteryzująca się możliwością wykonania nadruków odblaskowych lub metalicznych. W większości przypadków używana jest jedynie do ozdabiania nadruków, bądź ulepszania już gotowej odzieży. Możemy więc udoskonalać swoje bluzy patriotyczne i dodawać do nich nowe wzory. Metoda jest opłacalna w niskich nakładach, gdyż nie ma dodatkowych kosztów przygotowania, aczkolwiek nadal nie dorównuje jakością koszulkom fullprint.

Dodaj komentarz