TworzyMy – regulamin

Zabrze obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę!

Już niedługo odbędzie się Otwarty Konkurs Fotograficzny “TworzyMy dla Niepodległej”. Organizatorami tego przedsięwzięcia będą Zakład Karny w Zabrzu oraz Muzeum Miejskie. Celem tego wydarzenia ma być uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatorzy konkursu mają nadzieję zobaczyć, w jaki sposób obywatele z kraju nad Wisłą wizualizują takie wartości jak niepodległość oraz wolność. W przeciwieństwie do naszych przodków nie muszą o nie dzielnie walczyć. Ponadto konkurs stawia sobie za cel rozpowszechnienie oraz zwiększenie świadomości Polaków dotyczącej wydarzenia związanego z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Oprócz tego chce podkreślić, jak duży wpływ wywarło to na czasy, w których dzisiaj żyjemy. Fotografie zaproponowane przez uczestników mają czcić pamięć tych, którzy zmagali się o wolność Rzeczypospolitej Polskiej oraz skłonić obywateli do refleksji nad tym wydarzeniem.

Oblicze wolności na jednym zdjęciu

Motywem przewodnim, który ma być wyzwaniem dla osób, które zdecydują się wystartować w konkursie ma być hasło “Oblicze wolności”. Ma to symbolizować, takie wartości, jak nadzieja, wytrwałość i siła. Organizatorzy konkursu wypowiadają się na ten temat następująco:

Czekamy na fotografie nietuzinkowe, które w sposób aktualny i nieszablonowy opowiedzą o obliczach wolności. Zdjęcia skłaniające do refleksji, obok których nie można przejść obojętnie.

Zgłoszenia uczestników będą oceniane przez wybitnych i dobrze znanych w branżowym środowisku. W skład jury wchodzą Piotr Muschalik, Marta Grochowska oraz Arkadiusz Gola. Ocenę uzupełniać będą osoby postronne, które będą kierować się wrażliwością w czasie stawianej opinii.

Do następnego etapu konkursu przejdzie 20 zdjęć. Po wcześniejszym wydrukowanie będzie można je podziwiać na wystawie zbiorowej, którą będzie można zobaczyć m.in. w galeriach oraz pozostałych przestrzeniach użyteczności publicznej. Ze wspomnianych 20 zdjęć zostanie, także wyłoniona trójka najlepszych. Poznamy ich w trakcie trwania wydarzenia kulturalno-edukacyjnego już 4 czerwca 2018 r., czyli w Dniu Wolności i Praw Obywatelskich. W plan przedsięwzięcia, które odbędzie się w Zakładzie Karnym w Zabrzu wliczana jest konferencja naukowa oraz wernisaż powyższej wystawy. Zwieńczeniem tego wydarzenia ma być pogłębienie tematyki wolności, jako jednej z najważniejszych wartości w życiu człowieka oraz rozszerzenie wiedzy na temat historii odzyskania niepodległości przez Polskę.

Co można wygrać?

Nagrody są bardzo okazałe. Oprócz zastrzyku gotówki o łącznej puli wynoszącej 2500 zł wygrani będą mieli okazję uczestniczyć w jednodniowym warsztacie fotograficznym, który poprowadzi profesjonalny fotograf. Oprócz tego podarowane przez Prezydenta nagrody rzeczowe nawiązujące do tradycji miasta.

Ponadto, patronat nad wydarzeniem objął także płk Andrzej Baliński, który pełni funkcję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach, w ramach czego przeznaczył 2500 zł dla najlepszych prac wykonanych przez pracowników lub funkcjonariuszy Służby Więziennej. O randze konkursu świadczy fakt, że Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, także zechciał patronować konkurs “TworzyMy dla Niepodległej”.

W konkursie może udział wziąć każdy oraz jest nieodpłatny. Osoby niepełnoletnie muszą wykazać wcześniej zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Każdy miłośnik fotografii może wziąć w nim udział, niezależnie z jakiego miejsca w Polsce pochodzi.

Dodaj komentarz